Aktualności - First Private Equity FIZAN

  • Investor Private Equity FIZ - Wycena WANCI na 30 września 2009

  • Investor LBO FIZ - Komentarz do wyceny z września 2009

    Na dzień 30 września 2009 r. dokonano kolejnej kwartalnej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Leveraged Buy Out Funduszu Inwestycyjnego Zamknietego Aktywów Niepublicznych, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 1.208,03 zł, co oznacza wzrost o 3,60% w stosunku do wyceny z 30 czerwca.

    Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 20,80%.

    Wzrost wyceny funduszu Investor LBO FIZ w trzecim kwartale 2009 roku to przede wszystkim wyraz poprawiającej się sytuacji na rynkach kapitałowych oraz związanego z tym spadku ryzyka inwestycyjnego. Głównym składnikiem aktywów funduszu są pakiety w spółkach CB S.A. oraz ERG-Łaziska Sp. z o.o., których wzrost przyczynił się do zwiększenia wartości funduszu. Dzięki wzrostowi wartości tych pakietów fundusz zanotował wzrost o 3,60% w trzecim kwartale, co przekłada się na wzrost w wysokości 5,81% od początku roku do końca trzeciego kwartału.

    Spółki z portfela funduszu zostały dotknięte kryzysem przede wszystkim w pierwszej połowie roku. Na dzień dzisiejszy w ERG widoczna jest poprawa rentowności wynikająca z zapoczątkowanej pół roku temu restrukturyzacji. Restrukturyzacja i obniżka kosztów były prowadzone w obu przedsiębiorstwach od początku tego roku. Dodatkowo w przypadku CB ważnym składnikiem wyceny Spółki jest niemiecka firma Asglatex, która praktycznie nie odczuła skutków kryzysu w trakcie tego roku. Jest to przede wszystkim wynik niszy w której działa Asglatex – spółka produkuje siatkę podtynkową stosowaną do ociepleń budynków. W Niemczech trwa obecnie finansowany przez państwo i zakrojony na szeroką skalę program dociepleń budynków mieszkalnych, którego efekt był głównym amortyzatorem kryzysu dla segmentu w którym działa Asglatex. Wydaje się, że po przeprowadzonych zmianach w obu spółkach i stabilizującej się sytuacji gospodarczej możemy oczekiwać dalszej poprawy wyników obu przedsiębiorstw.

    Oprócz poprawiającej się sytuacji w spółkach wpływ na wycen miały również zmiany trendów na rynkach kapitałowych, a co za tym idzie spadek ryzyka. Przekłada się to bezpośrednio na wycenę aktywów niepublicznych zarówno poprzez zmianę punktów odniesienia (spółki porównywalne wzrosły) jak i poprzez spadek stosowanej przy dyskoncie wyceny premii za ryzyko. Oczekujemy, że w najbliższych miesiącach ten efekt nie będzie miał już takiego wpływu na wzrost wartości portfela funduszu.

    W związku z prowadzonymi nowymi projektami inwestycyjnymi należy oczekiwać, że fundusz w najbliższych miesiącach powinien rosnąć. Obecnie wciąż jest dobry czas dla kupujących, a wiele dobrych przedsiębiorstw boryka się z problemami płynnościowymi. W większości przypadków problemy płynnościowe są efektem zaostrzenia polityki kredytowej banków, a co za tym idzie brakiem finansowania. Jest to luka którą obecnie Investor LBO FIZ stara się wykorzystać i zaistnieć jako finansujący w kilku interesujących przedsięwzięciach.

  • Investor Private Equity FIZ - Rezygnacja osoby zarządzającej

  • Investor Private Equity FIZ - Powołanie osoby nadzorującej

  • Investor Private Equity FIZ - Półroczne sprawozdanie finansowe za I półrocze 2009

  • Investor Private Equity FIZ - Komunikat Aktualizacyjny nr 1 do Prospektu emisyjnego CI serii B i C

  • Investor Private Equity FIZ - Aneks nr 16 do Prospektu emisyjnego CI serii B i C

  • Investor Private Equity FIZ - Raport kwartalny za 2 kwartał 2009

  • Investor Private Equity FIZ - Aneks nr 15 do Prospektu emisyjnego CI serii B i C

  • Investor Private Equity FIZ - Komentarz zarządzających do wyników Investor LBO FIZ

  • Investor Private Equity FIZ - Wycena WANCI na 30 czerwca 2009

  • Investor LBO FIZ - Komentarz do wyceny z czerwca 2009

     

     

    Na dzień 30 czerwca 2009 r. dokonano kolejnej kwartalnej wyceny certyfikatów inwestycyjnych Investor Leveraged Buy Out Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego Aktywów Niepublicznych, zgodnie z którą wartość jednego certyfikatu ustalono na 1.166,10 zł, co oznacza wzrost o 0,16% w stosunku do wyceny z 31 marca.

    Od początku działalności Fundusz uzyskał stopę zwrotu w wysokości 16,61%.

    Wyceny spółek z portfela funduszu zostały sporządzone na podstawie historycznych danych finansowych na dzień 31.03.2009 oraz prognoz na kolejne okresy. Fundusz zaangażowany jest kapitałowo nadal w dwie spółki, CB S.A. i ERG Łaziska, przy czym tą drugą aktywnie restrukturyzuje.

    Restrukturyzacja ERG Łaziska rozpoczęła się natychmiast po przejęciu udziałów spółki przez konsorcjum branżowo-finansowe, w ramach którego inwestycji dokonał Investor LBO FIZ. Prowadzona jest optymalizacja zatrudnienia i procesów produkcyjnych w celu podniesienia ich efektywności, ograniczono cześć pozycji kosztowych. Przygotowany został także plan sprzedaży zbędnych aktywów, który będzie miał pozytywny wpływ na płynność finansowa. Spółka posiada 15 hektarów gruntów, częściowo zabudowanych, które nie są wykorzystywane do działalności operacyjnej. Korzystny wpływ procesu restrukturyzacji na poziom rentowności będzie widoczny na koniec 2009 roku. Dzięki poczynionym działaniom wartość ERG Łaziska wzrosła w II kwartale o 7,2%. Nie miało to istotnego wpływu na wycenę funduszu z uwagi na małe zaangażowanie kapitałowe (25% udziałów) oraz niska wartość bazowa po jakiej była kupowana spółka.

    Wycena drugiej spółki portfelowej, CB S.A., pozostaje stabilna. W I kwartale w spółce nie zaszły żadne istotne zdarzenia. Na przełomie I i II kwartału 2009 roku spółka sprzedała udziały w czeskiej spółce CB Bohemia, a w czerwcu 2009 r. został założony Kiosk Rednet - spółka prawa niemieckiego, której główna działalnością jest internetowa dystrybucja siatki Rednet. CB posiada 100% udziałów w tej spółce.

    Zarządzający funduszem nadal podtrzymują konserwatywne nastawienie przy budowie portfela. Jako potencjalne cele inwestycji funduszu, badane są mocne fundamentalnie spółki o niedoszacowanych aktywach, które wymagają restrukturyzacji finansowej. Zdaniem zarządzających, tego typu inwestycje powinny trafiać do portfela w najbliższych kwartałach. W takich przypadkach Investor LBO FIZ dostarcza kapitał konieczny do utrzymania płynności spółek lub inwestycji, a zespół Investors Domu Maklerskiego przeprowadza niezbędne restrukturyzacje.

     

  • Investor Private Equity FIZ - Zmiana Statutu

  • Investor Private Equity FIZ - Aneks nr 14 do Prospektu emisyjnego CI serii B i C

  • Investor Private Equity FIZ - Aneks nr 13 do Prospektu emisyjnego CI serii B i C

Umieszczamy na Twoim urządzeniu pliki cookie, celem usprawnienia działania tej strony www. Dowiedz się więcej
zamknij